Przygotowanie do udzielania pierwszej pomocy

Dbanie o to, aby jak najwięcej osób było przygotowanych do prawidłowego udzielenia pierwszej pomocy, to jedna z ważnych misji społecznych. Organizowanie kursów i spotkań pozytywnie wpływa na szanse ratowania życia osobom poszkodowanym, gdyż poprawia świadomość i umiejętności w tym zakresie. Warto więc podejmować wysiłki, aby jak najwięcej ludzi czuło się gotowych do udzielania pierwszej pomocy.

Kto powinien udzielić pomocy na miejscu wypadku?

Świadek lub uczestnik wypadku (jeśli ma taką możliwość) musi udzielić pomocy osobom poszkodowanym. Jest to obowiązek wynikający nie tylko z etyki i poczucia moralności, ale też z przepisów prawa. Niepodjęcie żadnych działań w sytuacji zagrożenia życia może skutkować nawet trzyletnim pozbawieniem wolności. Każdy powinien podjąć maksymalne starania o to, aby ocalić życie innej osoby, nieważne czy ma ukończony kurs pierwszej pomocy czy nie. Z tego obowiązku zwolnieni jesteśmy w sytuacji, w której udzielenie pomocy jest realnym zagrożeniem dla nas samych. Przykładem może być wejście do płonącego budynku. Tego nie musisz robić. Jeśli jednak na poboczu leży nieprzytomna osoba, to Twoim obowiązkiem jest zabezpieczenie miejsca wypadku, wezwanie pogotowia i próba udzielenia pierwszej pomocy.

Brak wiedzy a pomoc poszkodowanemu

Może się zdarzyć, że osoba znajdująca się na miejscu wypadku, nie czuje się kompetentna. Być może jedyny kurs pierwszej pomocy przeszła bardzo dawno, jeszcze w szkole i niewiele z niego pamięta. W takiej sytuacji warto poprosić o wsparcie inną osobę, jeśli taka znajduje się na miejscu. Można zawołać konkretnego człowieka ze świadków, aby przeprowadził resuscytację. Pamiętaj jednak, że brak wiedzy Cię nie usprawiedliwia i jeśli w pobliżu nie ma nikogo innego, to Ty musisz podjąć próbę pomocy. Powinieneś mieć też świadomość, że osoba, która jest nieprzytomna i nie oddycha może przeżyć jedynie kilka minut. Od nie do końca fachowej próby pomocy gorsze jest więc jej zaniechanie. Jeśli widzisz, że dany człowiek nie wykazuje funkcji życiowych, musisz podjąć natychmiastową próbę resuscytacji.

Kolejność działań podejmowanych w ramach pierwszej pomocy

Jeżeli czujesz, że nie masz odpowiedniej wiedzy i przydałby Ci się kurs pierwszej pomocy, to zachęcamy do kontaktu. Byś jednak już teraz wiedział, w jaki sposób postępować na miejscu wypadku, podajemy prawidłową kolejność działań. Na początku sprawdź, czy nic Ci nie zagraża i w miarę możliwości usuń niebezpieczeństwo. Następnie skup się na poszkodowanym i zobacz, czy reaguje. Jeśli nie zauważyłeś żadnych reakcji, głośno zawołaj po pomoc. Następnie zadbaj o to, aby udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić czy poszkodowany oddycha. Jeżeli nic takiego nie zaobserwujesz, to zadzwoń pod 112, a następnie wykonaj resuscytację. Sprawdzaj czy chory nadal nie reaguje i kontynuuj działania do momentu pojawienia się reakcji lub do przyjazdu ratowników medycznych.

Kurs pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży

Kurs pierwszej pomocy organizowany dla młodzieży i dzieci

Sam widzisz, że kurs pierwszej pomocy może uratować życie. Wiedza pomaga w prawidłowym przeprowadzeniu kolejnych czynności resuscytacyjnych. Poza tym na szkoleniu dowiesz się, jak postępować w wielu innych przypadkach. Co robić, gdy występuje silne krwawienie? Czy można zmienić pozycję chorego? Jak bandażować rany? Tych i innych rzeczy warto uczyć już od dziecka. Nasza Zintegrowana Służba Ratownicza przygotowuje więc młodych podopiecznych do świadczenia fachowej pierwszej pomocy. Na początku dzieci dowiadują się podstaw, a następnie (jako dorośli) mogą zrobić kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, dający tytuł ratownika.

Różnica między kursem kwalifikowanym a podstawowym

Każda osoba może zgłosić się na kurs pierwszej pomocy i dzięki temu mieć pewność, że będzie w stanie pomóc, gdy zajdzie taka potrzeba. Podstawowe szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich, którzy chcą zdobyć umiejętności w tym zakresie. Organizujemy takie spotkania nawet dla przedszkoli. Z kolei kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy to bardziej zaawansowany trening. Biorą w nim udział osoby, które znają już podstawy. Na ogół tego typu szkolenie przeznaczone jest dla ludzi chcących otrzymać tytuł ratowniczy. Nasi ratownicy, którzy jeżdżą na akcje ratunkowe wcześniej ukończyli właśnie kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy.

2 ratowników udzielających pierwszej pomocy na manekinach

Kurs pierwszej pomocy na manekinach treningowych