Ratownicy ZSR wrócili z Turcji

Ratownicy ZSR wrócili z Turcji

Misja Turcja- strażacy i ratownicy wrócili do kraju.
W działaniach brali udział ratownicy Zintegrowana Służba Ratownicza z Jawiszowic. To ogromne wyróżnienie, ale również świadectwo tego, jak lokalne społeczności mogą działać globalnie.
💢 15 lutego 2023 roku po godz. 16:00 na terenie Wojskowego Portu Lotniczego w Warszawie odbyło się uroczyste powitanie 76 strażaków ratowników z 8 psami ratowniczymi, medyków i ratowników górniczych. Wszyscy ratownicy zostali powitani przez ministra Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Kamińskiego, podsekretarza stanu w MSWiA Pana Bartosza Grodeckiego, zastępcę szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. bryg. rez. Mirosława Wiklika oraz komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka wraz z zastępcami.
💬 Podczas przemówienia minister SWiA powiedział:
„ Wiedzieliśmy, że mamy profesjonalnych i świetnie przygotowanych i doświadczonych ratowników, musieli ruszać natychmiast i natychmiast ruszyli. Jeszcze tego samego dnia byli w Turcji i przystąpili do działania. To co zrobiliście, mówię to do Naszych funkcjonariuszy, ratowników, do Naszych bohaterów, to rzecz niezwykła. Uratowaliście 12 istnień ludzkich w tym trójkę małych dzieci. Tylko dzięki Wam Ci ludzie żyją i będą żyli. Pokazaliście niezwykłe męstwo, odwagę, poświęcenie, ofiarność i najwyższy profesjonalizm. Nie zawiedliście jak zawsze, jak zawsze okazaliście się niezawodni i po raz kolejny pokazaliście jak świetnie zorganizowaną formacją jest Państwowa Straż Pożarna. Jak niezawodną formacją i jak skuteczną. Chcę Wam powiedzieć Nasi drodzy bohaterowie, funkcjonariusze, ratownicy że cała Polska jest z Was dumna, a cała Turcja jest Wam wdzięczna”
💬 🧑‍🚒Szef polskich strażaków, zwrócił się do ratowników słowami: „Strażacy ratownicy powiadają, że jak człowieka ratujesz to jakbyś świat uratował. Myśmy 12 razy świat uratowali!
Wielkie podziękowania za Wasz profesjonalizm, za Wasz wielki wysiłek i za Wasze podejście do tego, czym się zajmujecie.
Jestem dziś wzruszony. Są takie momenty w życiu każdego oficera, że brakuje słów i dzisiaj właśnie to jest ten moment. Dziękuję Wam z całego serca. Zrobiliście kawał dobrej roboty. Jesteście dzisiaj wielkimi bohaterami i tego Wam gratuluję i życzę wszystkiego co najlepsze…”.
Ratownicy z Jawiszowic w dniu wczorajszym wylądowali w kraju, a już dzisiaj wyruszają do akcji na terenie Ukrainy, gdzie nieprzerwanie realizują działania z zakresu ewakuacji medycznych i pomocy humanitarnej.